Krvácení

Vlásečnicové – odřeniny, na povrchu kůže.Ošetření: voda + mýdlo, desinfekce, popř. sterilní překrytí.

Žilné krev z žíly vytéká, je tmavšíOšetření: dát poraněnou končetinu do zvýšené polohy, tlakový obvaz, transport k lékaři (poraněný nesmí pěšky).

Tepenné – krev z tepny stříká, je jasnější. Člověk může do 2 minut vykrvácet Ošetření:stlačit tepnu přímo v ráně svými prsty, končetina do výšky, dále můžeme stlačit tlakový bod přímo nad ranou, zaškrcovadlo, k lékaři v leže, poraněného neustále sledovat, nepodávat pití!!!

Drobná poranění

  • Nejčastější jsou oděrky , pořezání nebo bodné rány. Tyto nejprve mechanicky očistíme, opláchneme vodou a ošetříme desinfekčním prostředkem, popř. sterilně překryjeme.
  • Při delších pochodech se mohou někdy objevit puchýře. Nikdy je neprostřihujeme ani nestrháváme. Postříkáme je desinfekcí a překryjeme náplastí.
  •  Třísku pinzetou opatrně vytáhneme. Pokud to není možné, pomůžeme si jehlou. Po vytažení místo vždy vydesinfikujeme.
  • Pokud se nám dostane do oka cizí těleso, snažíme se jej slzením z oka vyplavit. Také je možné vytáhnout jej pomocí růžku čistého kapesníku. Pokud ani toto nejde, vyhledáme lékaře.
  •  Klíště je třeba vytáhnout co nejdříve. Místo potřeme Jodisolovou tinkturou a poté mechanickým kývavým pohybem klíště vytáhneme. Ranku ošetříme desinfekcí (přidržíme vatičku s Jodisolem po dobu 5 min.). Je nutné si pamatovat kde a kdy jsme klíště měli a sledovat kůži v místě přisátí. Klíště může být přenašečem těžkých nemocí. Vzhledem k častému výskytu klíšťat je vhodné se nechat naočkovat.
  • Bodnutí hmyzem zpravidla činí problémy alergikům. Nebezpečná jsou bodnutí v ústech nebo na jazyku, v tom případě vyhledáme rychle lékařskou pomoc.Pro běžné bodnutí použijeme: - postižené místo studený obklad a potřeme Fenistil gelem. (u včely nutno nejdříve odstranit žihadlo). Velmi nebezpečné je bodnutí do jazyka, čípku a nitra úst. Postiženého se snažíme co nejrychleji dostat k lékaři. Cestou mu dáváme studenou vodu, kousky ledu. Duří-li jazyk tak rychle, že by se ucpaly dýchací cesty, je vhodné vložit postiženému do úst trubičku.
  • Při mdlobách uložíme postiženého do stínu nebo chladné místnosti, uvolníme tísnící oděv a omýváme mu obličej studenou vodou, při bezvědomí zvednout nohy nad úroveň hlavy. Když se pak probere , necháme ho v klidu a dáváme studené nápoje.
  • Úžeh (z prudkého slunce a působením UV paprsků) a úpal (přehřátím organismu) se projevují malátností, bolestí hlavy nebo i zvracením. Úspěchu dosáhneme chlazením a podáním chladných nápojů, popř. studených obkladů.
  • Při podezření na otravu vyvoláme zvracení(dáme postiženému naráz vypít vlažnou vodu se solí – do skleničky 2 lžičky soli) a přivoláme lékaře. Před příchodem lékaře snaha zjistit příčinu otravy.
  •  Drobné popáleniny vystavíme na cca 15 minut chladné tekoucí vodě, ledu.
  • Při omrzlinách je nutno předejít dalším ztrátám tepla. Postižená místa nejdříve třeme ručníkem , pak omýváme vlažnou vodou. Při větší hloubce omrzlin vyhledáme lékaře.
  • Při uštknutí hadem zaškrtíme končetinu nad ránou směrem k srdci, ale nikoliv tak pevně jako při krvácení. Rychle vyhledáme lékaře.
  • Při zvracení necháme nemocného vypláchnout ústa, můžeme podávat v malém množství ledové tekutiny(hořký čaj, minerálky). Pokud se stav nezlepší, vyhledáme lékaře.
  • Při průjmu (většinou reakce na nevhodnou stravu) je nutné dodávat tekutiny(chladné – čaj, minerálky), je nutné vynechat příjem potravy min. na 12 hodin. Po této době mohu nemocnému podávat suchý rohlík, suché brambory, rýži, dušenou mrkev. Nepodáváme cukry ani tuky.Dieta by měla trvat cca 4 dny. Z léků podáváme živočišné uhlí 4x denně 2 tablety. Případně použít Endiaron 2 -3 x denně. Při nezlepšení stavu vyhledáme lékaře

zpět