ASTRONOMIE

MĚSÍC

Je to nejjasnější objekt noční oblohy a přirozený satelit země.Obíhá naší planetu v průměrné vzdálenosti 384  000 km rychlostí 3700 km/h.Jeho střední průměr je 3476 km a hmotnost odhadována na 1/81 hmotnosti země.Tíže(gravitace) na měsíci je 6x menší než na zemi.Doba oběhu měsíce kolem země 29 dní 12 h 44 min a 2,8 s tedy cca 1 měsíc.

20.července 1969 – první přistání na měsíci Neil Amstrong, Edwin Aldrin.

FÁZE MĚSÍCE:

První čtvrť – má tvar písmene D – říká se, že měsíc dorůstá

Úplněk – strana Měsíce přivrácená k Zemi je osvětlená celá

Poslední čtvrť – má tvar písmene C – říká se, že měsíc couvá

Nov – neboli nový měsíc nemůžeme vidět, jeho strana k nám přivrácená není osvětlena sluncem.

SLUNCE

Je nebeské těleso,  bez kterého by nebyl na Zemi možný život. Je naší nejbližší hvězdou.Je 109x větší než Země, skládá se z vodíku H, a malé příměsi hélia He. Je 330 000x těžší než země. Probíhá zde proces přeměny vodíku na hélium při vysokých teplotách a tlacích. Teplota  povrchu 6000 °K a jádra 14 000 000 °K. Vzdálenost slunce a země je 150 mil. km. Slunce vysílá záření v rozsahu spektra (ultrafialové(UV) – viditelné světlo – infračervené).

 PLANETY NAŠÍ SLUNEČNÍ SOUSTAVY

Naše sluneční soustava se skládá z 9 planet jdoucí po sobě od Slunce: Merkur – Venuše – Země – Mars – Jupiter – Saturn – Uran – Neptun –Pluto. Dělí se na dvě skupiny:  

1) planety v blízkosti Slunce: Jsou to planety podobné zemi Merkur, Venuše,  Země, Mars jsou střední velikosti z pevným povrchem.

2)planety vzdálenější od Slunce: Jsou to planety tzv. Obří nebo Velké Jupiter, Saturn, Uran, Neptun. Nemají pevný povrch a jejich atmosféra je tvořena hlavně z vodíku a hélia.

3)Zvláštním případem je Pluto které se nedá zařadit ani do jedné skupiny.

 MLÉČNÁ DRÁHA

Je to vlastně galaxie tvořena slunečními soustavami  , hvězdným prachem a plynem. Ze země se jeví jako dlouhý bělavý pás. Naše galaxie patří do druhu tzv. Spirálních Galaxií.

 SOUHVĚZDÍ NAŠÍ OBLOHY 

 Můžeme je rozdělit do 5 základních skupin:

       1. NEZAPADAJÍCÍ SOUHVĚZDÍ: 

Mezi nejznámější souhvězdí patří: Velký a Malý vůz, Drak, Kasiopea, a Cefeus.

 Určení severu dle polárky

Pětinásobek prodloužení osy zadních kol velkého   vozu. Severka je také první hvězdou malého ozu.

2. JARNÍ SOUHVĚZDÍ:

K orientaci na jarní obloze nám pomůže rovnoramenný trojúhelník tvořený hvězdami: Regulus ve Lvu, modrává Spika v Panně, oranžový Arcturus v Pastýři. Mezi důležitá souhvězdí patří: Pastýř, Lev, Panna, Hydra, Rak, Váhy, Severní koruna.

3. LETNÍ SOUHVĚZDÍ: 

 V letním období je dobře viditelný pás mléčné dráhy jdoucí od jihu vysoko nad východem směrem k severu. V tomto pásu nalezneme tzv. letní trojúhelník z vrcholy: Hvězdy Deneb v Labuti – Altair v Orlu – Vega v Lyře. Významná souhvězdí: Labuť, Herkules, Štír, Střelec, Orel, Kozoroh. Drobná souhvězdí: Delfín, Šíp, Liška.

4. PODZIMNÍ SOUHVĚZDÍ:

Důležitá souhvězdí: Pegas, Androméda, Perseus.

 5. ZIMNÍ SOUHVĚZDÍ:

Patří k nejvýraznějším které můžeme během roku pozorovat: Vozka, Býk, Plejády, Velký pes, Orion, Blíženci a Malý pes.

SOUHVĚZDÍ ZVĚROKRUHU

Jsou to souhvězdí charakterizující jednotlivé znamení pro daný měsíc jejich tedy 12 (Jejich názvy napovídá horoskop): Vodnář, Ryby, Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh. Tyto souhvězdí naleznete vždy okolo ekliptiky tzn.průsečnicí dráhy Země kolem Slunce se světovou sférou.Tyto souhvězdí nejsou nikdy vidět všechna po celý rok pouze jen některá.

MAPA HVĚZDNÉ OBLOHY – SEVERNÍ POLOKOULE

zpět